Çarşamba, Temmuz 27, 2011

Kabile Yemeği

Bu fotoğrafı çok seviyorum. Geçen yıl kendi kabilemiz içinde küçük ziyafet çektiğimiz bir gündü. Piti yine sabırsız bir şekilde soğan halkalarına atlamıştı.
Menüden size değişik bir meze önerebilirim. Aynı tarifi közlenmiş kırmızı biber ve içine ceviz ilavesi ile de yapmak mümkün. Bu alternatif tarifte de biberleri sigara böreği usulu sarıyor ve yeşil soğan ya da uzun saplı ve 1 dk haşlanarak yumuşatılmış maydanoz sapları ile fiyonk yapıp bağlıyorsunuz. Her iki halde de harika bir lezzet. Denemenizi öneriririm.

Beyaz Peynirli Kırmızı Biber Dolması

Güzel bir ezine peynir ile kıyılmış maydanoz ve halis zeytinyağını ezerek karıştırıyorsunuz. Damak tadınızın arzu ettiği baharatları ilave edebilirsiniz. biberiye ve çörek otu çok yakışıyor mesela. Ardından içini temizlediğiniz kırmızı biberlerin içine dolduruyor ve derin dondurucuda bir süre bekletiyorsunuz. Hem içi kendini topluyor hem de zeytinyağı biraz donuyor ki, ince şeritler halinde kesildiğinde peynirler dağılmasın. Sunum esnasında üstüne birer maydanoz yaprağı ile süs yaparsanız tadına doyum olmaz.


Afiyet olsun, lezzetiniz bol olsun :) 

Hiç yorum yok: